کنسانتره آهن
ساعت ٤:٥٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٦ آذر ،۱۳٩٠ : توسط : پاپکو

 

 کنسانتره آهن

 

کانسار چادرملو بزرگترین آنومالی کشف شده آهن در منطقه ایران مرکزی، در 65 کیلومتری شمال شهرستان بافق و 180 کیلومتری شمال شرقی شهرستان یزد واقع شده و ذخیره آن بالغ بر 400 میلیون تن سنگ آهن برآورد شده است. شناسایی اولیه کانسار برای اولین بار در سال 1300 هجری شمسی صورت گرفت و اکتشافات تفصیلی در آغاز دهه 1340 انجام شد. در نهایت اکتشافات تفصیلی از سال 1354 شروع و در سال 1357 پایان پذیرفت. مطالعات تکمیلی و عملیات اجرایی جهت بهره برداری و تجهیز کارخانه در فاصله سالهای 1360 تا 1375 انجام شد و در نهایت این واحد رسماً در تابستان 1376 افتتاح شد. استخراج دراین معدن به روش روباز بوده و تجهیزات معدن قادر است سالیانه در حدود 12 میلیون تن سنگ را استخراج نماید. به منظور پرعیار سازی سنگ آهن ، ابتدا به کمک سنگ شکن ژیراتوری آن را خرد کرده و سپس جهت همگن سازی به دو انبار موازی به ظرفیت 550000 تن ارسال می کنند. سپس در کارخانه تغلیظ پس از خردایش کانسنگ توسط آسیای خودشکن در چند مرحله جدایش مغناطیسی شدت پایین و شدت بالا و فرآیند فلوتاسیون ، دو کنسانتره سنگ آهن و آپاتیت به دست می آید. عیار آهن در کنسانتره آهن در حدود 68 درصد و عیار فسفر 0,045 درصد می باشد. در کنسانتره آپاتیت نیز عیار آپاتیت حداقل 33 درصد و عیار آهن حداکثر 3 درصد می باشد. این مجتمع دارای سه خط تولید موازی به ظرفیت اسمی 1,7 میلیون تن و در مجموع به ظرفیت 5,1 میلیون تن و قابل توسعه تا 8,5 میلیون تن کنسانتره سنگ آهن در سال می باشد. ظرفیت تولید کنسانتره آپاتیت نیز 144 هزار تن در سال می باشد. کنسانتره سنگ آهن برای تولید فولاد به روش احیاء مستقیم بکار خواهد رفت و کنسانتره آپاتیت برای تولید اسید فسفریک یا کود فسفاته در مجتمع های پتروشیمی استفاده خواهد شد.

بزرگترین خط کنسانتره آهن به زودی در خواف به بهره برداری می رسد

مشهد - خبرگزاری مهر: سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: به زودی از بزرگترین خط کنسانتره آهن کشور در سنگان خواف بهره برداری خواهد شد.

‏به گزارش خبرنگار مهر، علی صفرزاده قبل از ظهر شنبه در حاشیه بازدید از طرح تجهیز معادن سنگ آهن سنگان خواف بهره برداری این طرح را دستاوردی عظیم در جهت توسعه صنایع بالادستی و پایین دستی صنعت فولاد خواند.

وی افزود: ‏با راه اندازی خط کنسانتره معادن سنگ آهن سنگان خواف که حدود 500 میلیارد ‏تومان اعتبار تاکنون هزینه شده است امکان تولید 2.6 میلیون تن کنسانتره آهن فراهم شده است.

وی سپس با اشاره به اینکه نخستین محموله سنگ آهن معادن سنگان آبان ماه جاری از ایستگاه راه آهن اختصاصی ارسال شده است گفت: این ایستگاه که با 23 میلیارد تومان هزینه ساخت شده در حال حاضر ‏ظرفیت بارگیری 8 میلیون تن در سال را داشته که قابل افزایش تا 15 میلیون تن را دارد.

سرپرست سازمان صنعت، معدن وتجارت استان افزود: در برنامه پنجم توسعه ‏کشور فاز دوم پروژه این معادن شامل احداث خط دوم گندله آهن با ظرفیت 5 میلیون ‏تن در سال با سه هزار و 880 میلیارد ریال اعتبار توسط متخصصین داخلی شروع می ‏شود.

وی ادامه داد: ساخت و راه اندازی خطوط کنتسانتره آهن و گندله آهن در کشور ‏تاکنون توسط متخصصین خارجی انجام می شد که با توجه دستیابی متخصصان و ‏صنعتگران به فناوری جدید در امر تامین و ساخت مواد اولیه صنعت فولاد مشارکت ‏شرکتهای خارجی در این صنعت به زیر 10درصد رسیده است.

سرپرست سازمان صنعت وتجارت افزود: برنامه ریزی دولت برای طرح سنگان اجرا و تکمیل مجموعه کامل تولید کنسانتره وگندله با ظرفیت 20 میلیون تن تولید درسال است که توسط بخش خصوصی در معادن سنگان خواف ‏صورت خواهدگرفت.

وی اظهار داشت: کنتسانتره و گندله آهن معادن سنگان خواف مواد اولیه مجتمع ‏های فولاد مبارکه، خوزستان، نیشابور، سبزوار، قاین، تربت حیدریه و طرح خواف را تامین خواهد کرد.

صفرزاده گفت: طرح معادن سنگان خواف علاوه بر تامین مواد اولیه صنعت فولادسازی ‏در جهت محرومیت زدایی و ایجاد اشتغال و مولد کردن صنایع پائین دست نقش به ‏سزا و موثر خواهد داشت.

به گفته وی اشتغالزایی طرح معادن سنگان خواف در آینده ده هزار نفر خواهد بود ‏که هم اینک 1700نفر به طور مستقیم در این معادن مشغول کار هستند.

صفرزاده گفت: سنگ آهن سنگان از لحاظ کمی از بزرگ‌ترین معادن کشور و از نظر ‏کیفی محصول تولید شده آن قابل رقابت در بازارهای جهانی و قابل استفاده در ‏کارخانه‌های فولادسازی کشور است.

شایان ذکر است، معادن سنگ ‌آهن سنگان در نزدیکی شهر سنگان از توابع شهرستان خواف در ‏‏280کیلومتری‌ جنوب شرقی‌ مشهد در استان خراسان رضوی واقع شده ‌است.